Zdravotní rizika a nemoc v zahraničí

03.06.2022

Ještě než utečeš lapat ty nejlepší zážitky svého života, odškrtej si ze svého předodjezdového seznamu pár položek. Všichni máme zdraví jen jedno a tento krátký článeček proto považuji za jeden z těch důležitějších. Asi se tu nedozvíš nic nového, ani převratného, ale některé věci je dobré připomenou i vícekrát..:)

Co oběhat ještě před odjezdem

  • Prohlídky u doktorů

Já vím, nestíháš, máš asi tisíc důležitějších věcí na zařizování a času zoufale málo. Ale i tak ti všemi deseti doporučuji skočit ještě před cestou k obvoďákovi. Udělejte preventivní prohlídku, popřípadě i testy, jestli je všechno v pohodě. Na prohlídce máš poslední možnost dostat recept a nějaké ty léky si do zásobičky nakoupit. Pokud máš alergie, trpíš na záněty, angíny, nebo cokoliv jiného pořád dokolečka, počítej s tím, že i v zahraničí tě to chytne. A za tu dobu možná i víckrát.

Hned po obvoďákovi bych pak zaběhla ještě k zubaři, na oční, a v případě holek i na gyndu. Pokud se tam náhodou na něco přijde, máš ještě čas s tím před odjezdem něco udělat.

  • Povinné očkování

Do některých zemí potřebuješ i povinné očkování. Doporučuji si tohle před cestou fakt zjistit, protože bez něj bys měl po příletu na letišti nekompromisní červenou stopku. Na očkování do zahraničí existují speciální očkovací centra, která najdeš snad v každém větším městě. Jsou to centra cestovní medicíny. Tam se poptej, co do tvé země kromě toho povinného i doporučují.

Nemusíš hned na vše kývnout a nechat to do sebe narvat. To bych ti ani nedoporučila. Cestovatelský základ je ale fajn. Možná ti postačí i klasické očkovací trio. Což je tetanus, žloutenka A+B a břišní tyfus. No a pokud náhodou těch očkování potřebuješ víc, udělej si mezi nimi dostatečnou časovou rezervu. Ať tě to vše najednou nesloží.

Taky je do zahraničí celkem důležitý mezinárodní očkovací průkaz. Ten ti s radostí za pár korun a pět minut k tomu vystaví právě v těchto očkovacích centrech. Ve světě by ti byl ten náš český jaksi na nic, když by mu nikdo nerozuměl, že ano:)

  • Cestovní pojištění

No a ještě samozřejmě cestovní pojištění. To doporučuji opravdu všem, na celou dobu cesty a v jakémkoliv případě. Ano, dokonce i v případě, že tam odjíždíš normálně za prací a tudíž budeš i klasicky nahlášený na zdravotním tam. Proč proboha? No, důvodů je k tomu hned několik a všechny opravdu opodstatněné. Jelikož je to trochu obsáhlejší, víc jsem k tomu napsala ve své knížce. Toto si tam určitě nastuduj, jinak to zavání průšvihem až sem ke mě.. 

Nástrahy v zahraničí

Jako vždy a jako se vším je nejlepším lékem prevence. A na cestách to platí obzvlášť.  V zahraničí musíš být fakt mnohonásobně opatrnější, než u nás. Nebudeš si totiž moct jen tak skočit při onemocnění ke svému doktorovi, který tě už skrz na skrz zná, nebudeš moct svůj kolikrát zepeklitý zdravotní problém řešit v češtině a nebudeš moct využívat naše poměrně dostupné a za mě i docela hezky fungující zdravotnictví. To jsou už samo o sobě dost silné argumenty. 


Každopádně v zahraničí se k tomu přidává ještě spousta dalších věcí. Třeba podnebí, na které nejsme tak docela zvyklí, jiné infekční nemoci, riziková zvířata, potraviny a další podobné "nástrahy".

  • Jídlo a pití

Ne všude mají tak dobrou hygienu a potravinářské předpisy, jako u nás. Byla bych proto osobně hodně opatrná při konzumaci ne úplně lákavě vypadajícího, nedovařeného, nebo dokonce syrového jídla. Vše co se dá, bych si nejdřív oprala, nebo oloupala. V zemích, kde neteče pitná voda z kohoutku, bych si samozřejmě kupovala balenou, nebo si ji alespoň převařila. A pokud bych si pití někde objednávala, nestyděla bych se zeptat, jestli tu vodu filtrují. A obzvlášť bych to řešila u ledu. Konkrétně ten jsou totiž nějací experti schopní udělat právě z té nepitné kohoutkové. Což teda moc nechápu, ale bohužel. 

No nic, pojďme to trochu zkrátit. Tohle všechno bych si prostě hlídala, ať se pak někde v zahraničí nezmítám v křečích, v horečkách, nebo s parádní střevní infekcí. 

  • Sporty a úrazy

Přijde to jenom mně, nebo v zahraničí jaksi posouváme své limity? Jsme nebojácnější, zkoušíme, blbneme, jsme rozdovádění a řádíme? V určitých oblastech je to super, ale jak jde o zdraví, mám na to teda konzervativnější názor.

Je strašně hezké skákat ze skály do moře, sjet si na kole zajímavý trek, vyšlápnout si na tu nejvyšší horu široko daleko, svištět na skútru jako drak, přebíhat rušné silnice ve snaze všechno vidět, nebo se opít a vymýšlet hovadiny. Ale nezapomínejme při tom všem dobrodrůžu myslet taky na své zdraví a bezpečnost. V zahraničí se řeší zdravotní problémy o dost komplikovaněji, takže je nejlepší se jim na kilometry vyhnout. 

  • Zvířata a nemoci

U nás v Česku jsem nepřišla snad na jediné zvíře, které by nás mohlo doopravdy vážně ohrozit na životě. No dobře, tak tu máme velmi velmi vzácnou zmiji, uznávám. Pak divoká prasata a vlky, kteří se ale ve finále bojí víc nás, a kteří při náhodném setkání raději urychleně zdrhají. Jo a ještě klíšťata, kde tedy hrozí celkem obávaná borelióza a encefalitida.

Oproti tomu ale v zahraničí na nás číhá mnohem víc a hlavně mnohem nebezpečnějších "živoucích nástrah". Jasně, jak kde. Ale třeba v moři se můžou sem tam vyskytovat smrtelně jedovaté ryby, medúzy, nebo ne zrovna přátelští žraloci. V tropech na souši zase hadi, pavouci, štíři a divoké šelmy. Na horách medvědi a vlci. Neméně nebezpeční jsou ale i celkem nenápadní komáři, kteří přenáší dost škaredé nemoci. Na pozoru bych se osobně měla i před toulavými, agresivními, nebo naopak až moc přítulnými zvířaty. Přehnaná úlisnost může značit (v některých zemích poměrně dost rozšířenou) vzteklinu. Nechci děsit, ale je prostě fakt, že i zvířecí nebezpečí je na cestách poměrně reálné. Rozhodně nic nezkazíš tím, když si o místním zvířectvu, ideálně ještě před cestou, co nejvíc naštuduješ. 

  • Počasí

V zemi, kam cestuješ, bude pravděpodobně jiné klima, nebo počasí a teploty. Což má své výhody, ale pro tebe bohužel i potenciální rizika.

Kde je vedro a dusno, je fakt dobré mega pít a schovávat se před ostrým poledním sluncem. Toto mi vždy omílala mamka a fakt jsem tyto řeči nesnášela, ale měla samozřejmě pravdu. Jednou jsem totiž přesně to zkombinovala, ale v dost nešťastném poměru. Výsledek tohoto senza opalovacího odpoledne se jmenoval úžeh. Bylo mi skoro týden děsně špatně, co krok se mi motala hlava, byla jsem úplně vyřízená a nemohla prakticky vůbec pracovat.

Taky je dobré nezůstávat po koupání v mokrých plavkách, protože to je zas super na záněty močáku a jiné senzační infekce. O tom bych ti také mohla pár svých story povyprávět.

No a vyhýbat se pokud možno klimatizaci. Tu jsou schopní speciálně v jižních zemích nebo v USA nastavit na fascinující teploty a čeká tě z toho akorát tak brutální angína. Při tak extrémních změnách teplot venku a vevnitř dost možná i bolení kloubů. S tím jsem při práci pokojské ve vyklimovaných hotelech já osobně totiž docela dost bojovala..

Jestli máš namířeno naopak do zimy někam na sever, a budeš částečně pracovat i venku, nepromokavé boty a termo věci jsou podle mě fakt naprostou nutností. Z promrznutí můžou být také výborné komplikace, od angíny, až po podchlazení a zápal plic. A ten už se tedy léčí dost komplikovaně a hlavně zdlouhavě. A nutno dodat, že ty tam musíš být především ready a pracovat, ne celé dlouhé týdny proležet v posteli a léčit se. Něco takového by totiž tvůj šéf asi jen těžko rozdýchával..

Ehm, vím, že tato má "moudra" jsou vtipná a trapná dohromady. Každopádně mluvím teď ze své vlastní zkušenosti. Protože není snad nic horšího, než být nucený v práci od rána do večera lítat a dřít, a to i přesto, že je ti  téměř na umření. Snaž se zkrátka nemoci v zahraničí pokud možno vyhýbat a věřím, že to bude dobré.

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu ráda za sdílení dalším váhajícím dobrodruhům:)



Další super články najdeš tady :)