Bez cizího jazyka se žít samozřejmě dá... Ale když ho ovládáme, to je úplně jiný svět...! Otevřou se nám tím dveře k nejedné lákavé a často i neopakovatelné příležitosti. Třeba vysněná práce? Cestování na vlastní pěst? Nebo dokonce job v zahraničí? To je bez znalosti jazyka v dnešní době asi už jen těžko představitelné.
Vtipné i bláznivé Vánoční zvyky ve světě
Jestli plánuješ job v zahraničí a budeš mít tu čest zůstat i přes Vánoce, měl by ses na místní blázinec kapánek připravit. Protože Vánoce a zvyky ve světě jsou někde, jak hned sám uvidíš, vážně docela crazy jízda!!
Island
Vánoce na Islandu zatím stále odolávají západnímu stylu, takže tu žádného Santa Clause nehledej. A asi i proto, že tu nemají žádnou takovouto velkou Vánoční "ikonu", rozhodli se zajistit si hned 13 vlastních Ježíšků. No, spíše 13 zlobivých sněžných mužíků, kteří právě na Vánoce vylézají ze svých jeskynních úkrytů.
Že to zní bláznivě? Souhlasím, ale to není vše. Další hrozbou pro Islanďany je totiž Vánoční kočka Jólakötturinn. Ta zase obchází stavení a požírá lidi, kteří od svých známých nedostali žádné nové oblečení. Tato tradiční průpovídka ale vesměs ukazuje na islandské farmáře, kteří dříve popoháněli a takto originálně strašili své zaměstnance ke zpracování podzimní vlny co nejdříve. Ano, právě ještě před Vánoci:)
Štědrý den se ale slaví stejně jako u nás, 24. prosince. A večeře se podává též kolem 18:00 hodiny. Alespoň něco tedy máme s Islandem společného:) Na večeři servírují například divoké ptactvo, pečené husy s bramborami, bešamelem, houbovou omáčkou, a k tomu langustovou polévku. Jako dezert se často podává rýžová kaše s rozinkami, cukrem a skořicí, ozdobená mandlí. Což nezní vůbec, ale vůbec špatně:)
Anglie
Ve Velké Bitánii nosí dětem dárečky Father Christmas, tedy otec Vánoc. Děti mu píší dopisy s vánočním přáním, které pak vhodí do krbu a spálí. Proč..? No, to je přece jasné:) Popel z nich se tak totiž dostane a doputuje až na Severní Pól, kde se o nich Father dozví, a dárečky podle objednávek připraví. Večer 24. prosince pak děti ještě věsí prázdné punčochy na krbovou římsu a ráno nadšeně utíkají omrknout, co hezkého jim nadělil.
Hlavní svátek se v Anglii slaví ale až o den později, ráno 25. prosince. Jako záhájení se slavnostně rozlomí christmas cracker, což je papírová tuba s malým dárečkem uvnitř. K obědu se podává tradiční krocan s nádivkou, omáčkou a zeleninou. A jako dezert Christmas pudding, což ale není tak úplně puding, spíše plněná buchta rozinkami, ořechy a švestkami... :)
Itálie
Italské Vánoce jsou jak jinak než v ryze křesťanském duchu. Italové stejně jako my milují zdobení vánočních stromků. Hlavně ale soutěží ve zdobení svých bytů krásnými kvalitními a ručně vyřezávanými jesličkami. V náš Štědrý den, v Itálii nazvaný "La Vigilia di Natale" se Italové nesházejí u stolu, jako máme ve zvyku my, ale v průvodu s loučemi či svíčkami. Je to téměř až povinná příprava na půlnoční mši. Nikoho asi nepřekvapí, že ta se koná, kde jinde, než v chrámu sv. Petra ve Vatikánu.
Děti večer 24. prosince chystají punčochy a sušenky s mlékem pro Babbo Natale, tedy dědečka Vánoc. Ten jim dárky nadělí potají přes noc, a společně se pak rozbalují ráno, 25. prosince. V některých částech Itálie ale figuruje ještě jedna zajímavá postavička. A to hodná a milá Čarodějnice Befana, která dětem nosí dárky až v lednu, na Tři krále... :)
Slavnostní oběd Italové skládají nejčastěji ze sušené tresky naložené v soli, z pečeného jehněčího, nebo vánočního kuřete. Cukroví se tu ale ve velkém rozhodně nepeče. Italové si mnohem raději smlsnou na sušeném ovoci, nebo tureckém medu, mňam:)
Norsko
Taky jste si mysleli, že v Norsku, sousedovi finského Santy Clause a jeho domova severního pólu , bude nosit dárky dětem on? Tak to jste se nachytali stejně jako já. Žádný Santa, dárky tu má na starosti Julenissen, vousatý skřítek s červenou čepkou. Podle tradice takový skřítek patřil vždy k nějaké rodině, která si ho musela podle všeho pěkně hýčkat. Když mu totiž nezanechali nějaké ty úplatečky, v podobě dobrého jídla nebo pití, začal jim vyvádět pěkné lumpárny.
Vánoce se tu ale slaví jako u nás, v podvečer 24. prosince. A ani tady nemůže v žádné domácnosti chybět krásně vzrostlý a honosně ozdobený vánoční stromeček. Před rozbalováním dárků se u něj sejde celá rodina, kde kolem něj tancují a zpívají norské koledy :)
Slavnostní večerní pokrm je ale pro nejednoho Nora spíše za trest, než cokoliv jiného. Jedná se totiž o sušenou a několik dní poté ještě všemožnými způsoby louhovanou rosolovitou tresku, po jejíž přípravě můžete použité nádobí rovnou vyhodit. Naštěstí se od ní už ustupuje a většina místních dá mnohem raději přednost výbornému skopovému, nebo vepřovému žebírku.
Španělsko
Ve Španělsku nejsou žádní troškaři. Vánoce tu totiž slaví oficiálně rovnou dvakrát! Poprvé na Štědrý den, tedy 24. prosince, a podruhé ještě 5. ledna, na Tři krále. Trošku tu osvětlím logiku a pozadí dvojích Vánoc. Tradičně a historicky dárky totiž nosili až Tři králové, Los Reyes Magos. Nicméně v dnešní moderní době, samozřejmě vlivem pohádek, reklam, a anglosaské kultury, si vytvořili obdobu Santa Clause, svého španělského Papá Noel. Štědrý večer je pro Španěly ale více než o dárcích spíše o dobrém jídle, hodování, a setkávání se s přáteli a širokou rodinou. Večer se pak vyráží na půlnoční mši a mladí lidé na oslavy do víru města:)
V lednu pak, právě na Tři krále, jezdí podle tradice králové po městě - v noci na velbloudech, a nechávají dětem dárky v botách. Děti ale musejí velbloudům připravit alespoň vodu na terasu, nebo přede dveře.
Svátečními pokrmy jsou většinou jehněčí, krocan, pečená šunka, nebo plody moře, a samozřejmě spousta sladkostí. Marcipánové figurky, sušenky s mandlemi a skořicí, nebo typický turrón, což je v podstatě turecký med:)
Láká tě job v zahraničí?
Perfektní, protože jsem o něm právě napsala celou knihu! Tady se můžeš mrknout o čem je, a v čem všem ti pomůže! :)
Nejnovější články na blogu
Vtipné i bláznivé Vánoční zvyky ve světě
Jestli plánuješ job v zahraničí a budeš mít tu čest zůstat i přes Vánoce, měl by ses na místní blázinec kapánek připravit. Protože Vánoce a zvyky ve světě jsou někde, jak hned sám uvidíš, vážně docela crazy jízda!!
Pokaždé, když jsem ve škole, v práci, na brigádě, nebo třeba na nějaké oslavě poznala novou tvář, byli paf z mých pracovních příběhů. Dost často to vypadalo asi nějak takhle. "To jsi jako vážně zažila tohle? Tam jsi byla? Cože, ty jsi tam dělala tohle? Wow!"
Když se jednoho nádherného dne rozhoupeš a do toho zahraničí opravdu utečeš, stanou se hned dvě krásné věci zároveň. Nejen, že si pravděpodobně splníš svůj velký sen, ale v očích kamarádů taky dost významně stoupneš. Tušíš, co na tom bude tvé okolí tak brát..?