Zdravotní a cestovní pojištění

11.06.2020

Tenhle článek bude celkem dlouhej a výživnej. Ono to totiž s pojištěním není až tak jednoduchý, jak se může zdát. A mám silný podezření, že většina lidí v tom, byť nevědomky, trošku plave. No, spíš se v tom topí. Proto jsem se rozhodla ho probrat víc do detailu. Do otázky pojištění se nám totiž přimotalo několik důležitých faktů. A ty ho poměrně silně ovlivňují. Jaký to jsou? 

  • Fakt, jestli jdeš do zahraničí na pracovní nebo nepracovní pobyt
  • Fakt, jestli cestuješ jen do Evropy nebo někam dál
  • Fakt, na jak dlouho odjíždíš. Jestli do 6 měsíců, nebo nad 6 měsíců

Přehledná tabulka

Tohle všechno hraje dost velkou roli jak ve zdravotním, tak i v cestovním pojištění. Člověk se v tom ztratí, ani neví jak. Proto jsem vytvořila přehlednou tabulku, kde se můžeš pohodlně a celkem rychle zorientovat. Nejspíš ti to ale bude dávat smysl až po přečtení celýho článku. No, uvidíš sám, jak se nám to za chvíli pěkně zamotá:)

Pozn. k tabulce. Pokud pouze "doporučuju" cestovní pojištění, není pro tebe ze zákona povinností. Máš totiž buď pojištění od zaměstnavatele v zemi, kde pracuješ, takže využíváš zdravotní péči tam. Nebo máš v rámci Evropy naši modrou evropskou kartičku EHIC, díky které tě v Evropě v pohodě ošetří jako místního.

Ještě než se pustím dál, musím tu zmínit jednu ohromně důležitou větu. "Každej člověk musí být každej den svého života zdravotně pojištěnej. Někde. A věř mi, že si to tvá zdravotní pojišťovna velmi intenzivně hlídá!"

Co udělat ještě před odjezdem do zahraničí?

Tak a už se do toho pojďme pustit konkrétněji. Co musíš v otázce pojištění udělat ještě před odjezdem do zahraničí? Ze všeho nejdůležitější je se tu ODHLÁSIT. Pozor ale, ne vždy a ne ve všech případech se odhlásit můžeš! Což detailně popisuju dál. Ale teď dejme tomu, že se odhlásit můžeš. Jakej je v tom případě postup?

Pokud už máš práci v zahraničí zařízenou, dej svý zdrav. pojišťovně kopii pracovní smlouvy. Do češtiny ji nepřekládej, potřebují rozeznat vesměs jen tvý osobní údaje. Pokud je všechno v pohodě, dají ti na vyplnění formulář s názvem "Prohlášení o dlouhodobém pobytu v cizině". Ten vypíšeš a na základě něj tě odhlásí. 

Pokud práci ještě nemáš, třeba že ji plánuješ hledat až na místě, ale odhlásit se chceš už teď, samozřejmě můžeš (pokud ti to pojišťovna dovolí, což vysvětluju dál). V tom ti nikdo bránit nebude. Ale jde to pak i na dálku ze zahraničí. Jakmile by sis na místě nějakou práci našel, poslal bys pojišťovně smlouvu emailem. K tomu je důležitý ještě říct, že nový zaměstnání musíš naší pojišťovně oznámit nanejvýš do osmi dní! 

V každým případě po odhlášení automaticky odevzdáváš i svou modrou evropskou zdravotní kartičku EHIC. Silně doporučuju se odhlásit a kartičku odevzdat přímo na pobočce, ještě před odjezdem do zahraničí, než ji pak složitě posílat z ciziny poštou. K čemu je modrá EHIC dobrá a jak to všechno funguje, se dozvíš v sólo v článku TADY. 

Co udělat po příjezdu zpět domů?

Jak jsem naťukla na začátku, po návratu z dálek vždy dokládáš a prokazuješ svý pojištění ze zahraničí. Pokud ses teda odhlašoval, musíš něco po příjezdu doložit, aby tě naše pojišťovna nahlásila zase zpátky k nám. Protože každičkej den ve svým životě musíš být někde zdravotně pojištěnej. Oznamovací povinnost máš po návratu taktéž do osmi dní. A jsou hned dva způsoby, jak to můžeš doložit. 

  • Oficiálním dokumentem zdravotní pojišťovny ze zahraničí 

To platí v případě, že jsi tam normálně pracoval a byl nahlášenej v jejich zdravotním systému. Oficiální dokument ti nevystavuje zaměstnavatel, ale tvá zahraniční zdravotní pojišťovna. Musíš se ale o vystavení sám přihlásit a trošku ji popohnat. V rámci EU se jedná o sjednocený formulář E104. U jiných států mimo EU se formuláře liší podle jednotlivých zemí.

Pokud E104 nebo jinej formulář ze zahraniční pojišťovny do tří měsíců nevydoluješ, budeš si muset celou tu dobu u nás zpětně doplatit (povinný měsíční zálohy na pojištění), jakoby ses z ní nikdy neodhlásil! Au, tak to by asi bolelo. To stejný platí i v případě, že český pojišťovně nedoložíš byť jeden jedinej den tvýho zahraničního pojištění.

  • Cestovním pojištěním

Druhým způsobem je doložit cestovní pojištění. To ale musí zahrnovat léčebný výlohy. I cestovní našim pojišťovnám bohatě stačí a na základě něj tě v pohodě nahlásí zase zpátky. Dokládáš ho hlavně tehdy, pokud jsi v zahraničí klasicky nepracoval a tudíž nebyl evidovanej ve zdravotním systému daný země. Takže když jsi byl například na výměnným pobytu, jako au pair, či dobrovolník. Ale taky v případě, že jsi v zahraničí sice normálně pracoval, ale měl od práce chvíli pauzu, nebo potom ještě cestoval. Tuhle dobu ti pak musí pokrýt právě cestovní pojištění.

1) Když jedeš do zahraničí klasicky pracovat

A teď už jdeme rozebrat jednotlivý varianty a hlavně co to pro tebe v otázce pojištění znamená. Pokud budeš v zahraničí normálně pracovat, tvůj zaměstnavatel tě tam automaticky nahlásí do systému. Takže platíš daně a on za tebe odvádí jak sociální, tak právě i to zdravotní pojištění. Což pro tebe znamená tyhle dvě věci.

  • Že jsi automaticky nahlášenej ve zdravotním systému jejich země
  • Že můžeš využívat jejich zdravotní systém stejně jak místní.  Takže tě ošetří, vyšetří, vyléčí atd. Což ale neznamená, že to máš zadarmo! Platíš za ošetření úplně stejně, jako místní. A to je právě občas kámen úrazu..

Je sice moc fajn, že tam máš zdravotní pojištění k dispozici, ale stejně doporučuju zařídit bokem ještě cestovní. Proč? To vysvětluju dál.

2) Když jedeš do zahraničí na jinej než pracovní pobyt

Co tím myslím? Za hranice nemusíš odjet jen klasicky pracovat. Můžeš vyrazit třeba jako au pair, dobrovolník, nebo stážista. V tom případě se stane zase tohle..

  • Nikde se neregistruješ, ani nejsi nahlášenej v žádným jejich systému. 
  • Berou tě čistě jen jako hosta a tudíž nemůžeš využívat jejich zdravotní systém

To znamená, že tam za tebe nikdo zdravotní pojištění neplatí! Nejsi tedy v zahraničí pojištěnej a máš povinnost si zařídit na celou dobu svoje cestovní.

3) Když cestuješ jen do Evropy

Tady to už začíná být vtipný. Aby se karty trošku zamíchaly, záleží na tom, jestli jedeš do Evropy pracovat, nebo na jinej než pracovní pobyt. A zároveň na tom, na jak dlouho cestuješ. Jestli pod 6 nebo nad 6 měsíců. To všechno tvý pojištění ovlivňuje.

  • Pokud odjíždíš do EVROPY ZA PRACÍ, český zdravotní pojišťovny nařizují, že se z nich MUSÍŠ ODHLÁSIT. A je jedno, jestli tam plánuješ zůstat dva týdny, nebo dva roky. Nesmíš být prostě v jeden čas nahlášenej u dvou evropských pojišťoven najednou. Taková je mezinárodní dohoda. Ale pouze v rámci Evropy!
  • Pokud odjíždíš do EVROPY na NEPRACOVNÍ pobyt, ODHLÁSIT se buď MŮŽEŠ nebo NESMÍŠ. To přímo závisí na tom, na JAK DLOUHO odjíždíš. Jestli do 6 nebo nad 6 měsíců. Což detailněji popisuju dál.

4) Když cestuješ mimo Evropu

A zase, pokud odjíždíš MIMO ZEMĚ EVROPY, z pojišťovny se buď můžeš, nebo nesmíš odhlásit. I tady to závisí na tom, na JAK DLOUHO odjíždíš a jestli jedeš ZA PRACÍ, nebo na NEPRACOVNÍ pobyt. Už jsi ztracenej? Koukni do tabulky, a hned se zorientuješ:)

5) Když odjíždíš do 6 měsíců

Tady je to naštěstí celkem jednoduchý. Obecně platí, že pokud odjíždíš do světa na MÍŇ jak 6 měsíců, ZŮSTÁVÁŠ povinně NAHLÁŠENEJ na naší pojišťovně. Jediná výjimka je práce v Evropě, kde se naopak povinně odhlašuješ v každým případě! Jak už jsem psala před chvílí. 

Pokud teda odjíždíš kamkoliv mimo Evropu na míň jak 6 měsíců, musíš zůstat na naší zdravce nahlášenej. A po dobu co jsi pryč, si sám platíš povinný měsíční zálohy na zdravotním pojištění. Jen tak mimochodem, ty se dneska šplhají už ke dvoum tisícům korun za měsíc. 

6) Když odjíždíš nad 6 měsíců

A tady je to zase jinak. Pokud odjíždíš na VÍC jak 6 měsíců, už MÁŠ MOŽNOST SE ze zdravky ODHLÁSIT. Což teda samozřejmě doporučuju. Nevidím důvod, proč toho nevyužít, když to jde. Pokud se odhlásíš, nemusíš platit měsíční zálohy, což je super, ale zase musíš po návratu z cesty doložit, kde, kdy a kým jsi byl v zahraničí pojištěný. Co přesně se dokládá, jsem už rozebrala na začátku tohoto článku.

Studenti

Studenti jsou takovou speciální skupinou. A překvapivě ani u nich to není až tak jednoduchý a jasný...

  • Když jedeš za prací do Evropy - platí pro tebe to stejný, co pro všechny. Díky mezinárodním dohodám nesmíš zůstat nahlášenej u nás, pokud odjíždíš pracovat do jiný evropský země. Budeš tam totiž nahlášenej v místním zdravotním systému a to znamená, že se u nás odhlásit prostě musíš. Ano, i když jsi ještě studentem.
  • Když jedeš za prací mimo Evropu - existují určitý státy, kde se stejně jako u evropských zemí musíš povinně odhlásit. S těmito státy totiž uzavřela ČR smlouvu. Je to např. USA, Japonsko, Turecko, Severní Makedonie, Srbsko, Černá Hora, Albánie a nejnověji i Tunisko. Ve zbytku případů ale platí to naše staré známé. Tedy pokud odjíždíš do jiných států světa na míň jak 6 měsíců, zůstáváš nahlášenej na zdravce u nás. Pokud ale na víc jak 6 měsíců, máš už možnost se odhlásit. 
  • Když nejedeš za prací - pokud jedeš jako student kamkoliv do světa na tzv. NEpracovní pobyt, nic nemusíš řešit. Jelikož v zahraničí klasicky nepracuješ, zůstáváš u nás dál nahlášenej a zdravotní za tebe platí stát. Yes!

Jak funguje zdravotní systém v zahraničí

Asi je načase přiblížit, jak funguje takovej průměrnej zdravotní systém v jiných zemích. A teď přijde dost důležitá poznámka. Ne ve všech státech je totiž zvykem, že si pacienti přijdou k doktorovi a naprosto bezplatně se pobaví o svým problému. A ne všude je zvykem, že většina ošetření, zákroků a operací je taktéž bezplatná. A to jsou dvě extrémně důležitý věci. Poznámka: Bezplatně rozuměj v rámci povinně odváděných měsíčních záloh na zdravotní pojištění. Je tím myšleno to, že za návštěvy u lékařů a zákroky u nás už nejsou účtované žádné další poplatky, jak je tomu zvykem ve velké části světa. 

Pokud se ti teda v zahraničí něco stane, i přesto, že jsi nahlášenej v jejich zdravotním systému, vážně nebudeš mít většinu péče gratis jako u nás. Tam by tě mohl jen zlomenej prst na ruce přijít na desetitisíce. A co potom něco vážnějšího. A to je přesně ten důvod, proč tak silně doporučuju právě cestovní pojištění. Viz mý následující řádky.

Proč cestovní pojištění doporučuju

  • Ať už jsi v zahraničí ve zdravotním systému řádně nahlášenej, nebo tam jsi jen jako host...
  • Ať už se z naší pojišťovny odhlašuješ, nebo zůstáváš dál přihlášenej....
  • Ať už jedeš do Evropy, nebo mimo Evropu....

Vždycky a všem doporučuju cestovní pojištění na celou dobu pobytu zařídit! Jak jsem psala, ne vždycky je cestovní pojištění tvou povinností. Ale pokud nechceš hrát ruletu o to, jestli se ti tam něco stane a zadlužíš se až po uši, nebo proklouzneš bez větší finanční újmy, znáš můj názor. Cestovní pojištění je pro mě zkrátka naprostou samozřejmostí a cestovatelskou nutností pro všechny zahraniční cesty.

 Jak si vybrat správný cestovní pojištění

Velmi dobrou osobní zkušenost mám hned s dvouma pojišťovnamia Za sebe můžu doporučit Axu a Allianz. S obouma jsem řešila v zahraničí hned několik pojistných událostí a vždycky vyšly maximálně vstříc. A samozřejmě vše bez dlouhých diskuzí i proplatily. 

Na jednu věc si dej ale pozor. Pokud bude cestovní pojištění tvým jediným pojištěním v zahraničí, který pak budeš dokládat u nás, musí zahrnovat léčebný výlohy! To je podmínkou pro opětovný nahlášení na naší pojišťovně!

Pomohl ti článek? Pokud ano, budu ráda za sdílení dalším tápajícím cestovatelům:)